niedziela, 3 maja 2015

320 Auschwitz-Oświęcim Zapowiedź

    Małe wprowadzenie do kolejnej serii... Co to jest za miejsce chyba nie trzeba nikomu mówić. Niestety  nie na wszystko starczyło czasu , między innymi na Monowice. Prawie siedem godz chodzenia ... Do każdego wpisu będę dodawać jakieś , mam nadzieję ciekawe, informacje odnośnie tego miejsca .

  Konzentrationslager Auschwitz, w tym Konzentrationslager Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) - zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945.
Symbol Holocaustu... Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) . Nazwy Auschwitz, Birkenau i Monowitz są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw Oświęcim, Brzezinka i Monowice, stosowanymi po agresji Niemiec na Polskę w 1939 r.
Oświęcim dekretem Hitlera z 8 października 1939 został wcielony do III Rzeszy i znalazł się administracyjnie w Niemczech.W 1940 r. na tych terenach władze niemieckie utworzyły obóz przeznaczony początkowo do osadzania więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Rozbudowywany był potem stopniowo w główne miejsce masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości.
W skład kompleksu KL Auschwitz weszły, w miarę jego rozbudowy:
Auschwitz I (Oświęcim) – pierwszy obóz (tzw. „obóz macierzysty”), głównie pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego dla całego kompleksu.
Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka) – początkowo obóz koncentracyjny, potem także miejsce masowej eksterminacji, wyposażone w komory gazowe i krematoria.
Auschwitz III – Monowitz (Monowice) – obóz pracy przymusowej w zakładach Buna-Werke koncernu IG Farben

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz